⛱ #45 Kaip nesijausti blogai nedirbant?
Gen Z kartos augimas socialinių tinklų apsuptyje. Vienatvės vertė. 10 AI įrankių. Ir daug daugiau
"Vienuma, tai ne kompanijos trūkumas, bet momentas, kai mūsų siela įgauna laisvę kalbėti su mumis ir padėti priimti sprendimus, ką gi daryti su savo gyvenimu”
- Paulo Coelho
🗞 Šiandienos naujienlaiškyje:
🧎♂ Vienatvės vertė pandemijos eroje
🔥 Gen Z kartos reikaliukai
💻 10 AI įrankių.
🥰 Kaip nesijausti blogai nedirbant?
TIKRA
🧎♂ Vienatvės vertė
Vienatvė - labai stiprūs įgūdis, kuris garso persmelktame pasaulyje pasidaro retas reiškinys. Nebemokame ir bijome būti vienumoje, nors būtent ten galima išgirsti save geriausiai. Pats persikraustęs į Švenčionėlius čia atradau vienatvės grožį. O perskaičius Robyn Davison istoriją, įsikvėpi dar labiau.
Robyn Davidson dar 1977 metais pasirinko iškeliauti į devynių mėnesių solo kelionę per Vakarų Australijos dykumą. Jos 1700 mylių kelionė, kuri tapo 1980 m. atsiminimų knyga „Tracks“ ir 2013 m. filmo tema, yra kur kas daugiau nei tik kelionių istorija. Tai apmąstymų apie vienatvės svarbą ir vidinio pasaulio kūrimą serija, siūlanti vertingų pamokų, kaip gyventi vienumoje bei karantino sudarytose sąlygose.
Praėjus daugiau nei 40 metų nuo Robyn Davidson atsiminimų publikavimo, ji kalbėjo apie tai, kaip tokia dramatiška vienatvė paveikė jos gyvenimą ir kaip galbūt tai gali paveikti mūsų likusį gyvenimą.
„Vienatvė yra rizika, kurią prisiimi, bet ji gali būti labai vaisinga. Visų pirma, mūsų atsakomybė suprasti, kad tai yra vertinga. Ir, antra, turime įveikti tą nerimą, kuris kyla, kai tenka palikti savo socialinius būrius.“
Pasitikėjimas, kurį ji įgijo kelionėje po dykumą, paskatino Davidson visą gyvenimą ieškoti vienatvės, leistis į ilgas pavienes rekolekcijas ir keliones po pasaulį.
Kaip, jos manymu, atrodo gyvenimas po karantininio? Ji prisiminė jausmą, kai 1977 m. baigė kelionę kupranugariais. Netrukus po to nuskrido į „National Geographic“ biurą Niujorke. Priblokšta minios nerimastingų ir konkurencingų žmonių, Davidson prisimena pažvelgusi į pastatus ir matydama juos kaip savotišką geografiją – kanjonus ir cemento skardžius, nepanašius į tuos, kuriuos ji matė dykumoje. Štai čia, stovėdama Niujorko gatvėse, Davidson suprato, kad visada žaviai galima pamatyti gyvenimą per savo solo kelionės prizmę. O vienokią ar kitokią ją turime kiekvienas.
💡GenZ Įdomybės:
📅 Šią Dieną: 1955m. buvo išleistas vienas populiariausių Walt Disney filmukų “Dama ir Valkata” (čia tas, kur du šuniukai spagetį valgydami pasibučiuoja:) ). Gal verta įsijungti? ☺️
🎬Ką žiūrėti: Jack Butcher's pamokos apie internetinį meną.
👨🚀AI: Ekspertų nerimas, kodėl dirbtinis intelektas gali reikšti žmonijos pabaigą ir koks geriausias individualus veiksmas galėtų būti atliktas to išvengti.
🔎Naujienos: Sužinok, kaip „Instagram“ algoritmas veikia 2023 m.
💌 Pasakojimas: Didinant verslą, kyla pagunda mąstyti plačiai ir sugalvoti pasaulį keičiančius didžiulius veiksmų planus. Tačiaudažnai yra mažos smulkmenos, kurios sujaudina žmones ir priverčia apie jus pasakyti kitiems. Tas vienas kvailas el. laiškas, kuris pritraukė tūkstančius naujų klientų.
ŽVILGSNIS
🐣 Gen Z kartos reikaliukai
Labiausiai ginčijamasi, kada prasidėjo Z karta – 1995 m., 2000 m. ar 2005 m. Tačiau tyrimą apie Gen Z atliekantis ir knygą rašantis Jon Haidt (socialinės psichologijos dėstytojas) sau į pagalbą dėl informacijos atrankos pasitelkė Eli George gimusį 1999 metais ir traktuoja jį, kaip Z kartos atstovą.
Jon ir Eli mano, kad socialinė žiniasklaida pakeitė vaikystes ir paauglystes į blogąją pusę, todėl tai yra savotiškas ,, vaikystės pertvarkymas“. Dešimtojo dešimtmečio pradžioje vaikystė, pagrįsta žaidimais lauke, ėmė nykti, o 2010-ųjų pradžioje ją pakeitė vaikystė su telefonu, kai paaugliai savo atverčiamus telefonus iškeitė į išmaniuosius.
Šie du vyrukai užsispyrė surasti jaunų žmonių, kurie su jų nuomone nesutinka. Tikėjosi, kad prieštaringų nuomonių įtraukimas padės geriau suprasti, kaip jaunimas mato savo santykį su išmaniaisiais telefonais ir socialine žiniasklaida, ir suteiks kokybinio gilumo istorijai.
Straipsnyje pateikiami buvusių tyrimų rezultatai, Pavyzdžiui, 2018 m. atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei keturi tūkstančiai Australijos jaunuolių nuo 12 iki 25 metų amžiaus, pranešė, kad 62 % mano, kad jaunų žmonių psichinė sveikata blogėja (priešingai nei 29 % teigia, kad ji gerėja). Headspace National Youth Mental Health Survey, 2018.
Kitas tyrimas, tai Amerikos psichologų asociacijos atliktas darbas, skirtas Z kartos stresui Amerikoje. Akivaizdu, kad socialinė žiniasklaida yra didžiulė Z kartos gyvenimo dalis ir daugiau nei pusei jų (55 proc.) suteikia palaikymo jausmą. Tačiaukita pusė teigia, jog socialinė žiniasklaida verčia juos jaustis teisiamiems (45 proc.), o beveik du iš penkių (38 proc.) teigia, kad dėl naudojimosi socialine žiniasklaida jaučiasi blogai.
Šis tyrimas paremtas Z kartos narių apklausa ir komentarais apie bendras jų perspektyvas, atsižvelgiant į jų vaikystę praleistą su telefonu.
AI Įrankiai
🛠 AI įrankiai verti dėmesio:
🎒 storly.ai: Paprastai rašyk savo gyvenimo istoriją su AI klausimų pagalba.
📂 Noodl: AI kuris su no-code padeda kurti aukštos kokybės apps’us.
📃 automix.ai: Asmeninis padėjėjas Linkedin puslapio optimizacijai.
👀 Shortform: Bet kokio puslapio ar video turinio sutrumpinimas/apžvalga.
🧑💻 Jetpack: AI asistentas profesionaliam rašymui.
🎨 Logolivery.ai: SVG logo kūrimas su AI.
🔎 Hippo.art: skirtingų formatų AI vizualų kūrimas tiesiai į Figmą. Šitas labai nice!
💡 Heroify.lol: Ruošia 3D grafikas web puslapiui su AI.
🎙Play.ht/voice cloning: AI balso klonavimas 99% tikslumu.
🖥 10Web.io: Statyk ar perkurk bet kokį web puslapį su AI.
POŽIŪRIS
🥰 Kaip nesijausti blogai nedirbant?
Kai žiūri į ramų ežerą ar nuostabų saulėlydį, ką jauti? Ar jautiesi ramus?
O gal jautiesi šiek tiek... keistai?
Visi žinome, kad poilsis yra svarbus, bet kas tai tiksliai yra? Ar poilsis yra apie nieko nedarymą ilgą laiką? Ar apie nieko nedarymą su savo kūnu, bet leidimas savo protui būti aktyviam?
O gal atvirkščiai: protas tylus, bet kūnas aktyvus? Jei, pavyzdžiui, einu į žygį, ar tai poilsis? O kaip su kelionėmis, kai svetimoje aplinoje apima stresas – ar tai poilsis?
Įdomu, kad atsakymai į visus šiuos klausimus gali būti „taip“, net jei jie vienas kitam prieštarauja. Priežastis ta, kad galiausiai poilsis yra tada, kai nesiejame savo savivertės su tuo, ką TURĖTUME daryti.
Kai žiūri į nejudantį ežerą ir po kelių minučių tampi neramus, dažniausiai taip yra todėl, kad ateina mintis apie tai, ko dar nespėjai padaryt. Mintys fiksuoja rūpesčius, kuriuos turėjai iki tol, kol ežeras nepateko į regėjimo lauką. Visos mintys apie tai, ką turi padaryti dėl darbo, kokius patiekalus kam paruošti, apie kitą renginį, kurį esi pasižymėjęs kalendoriuje ir turi dalyvauti. Tai ryškus priminimas apie kažką, kas išmuša iš akimirkos ir nukreipia mintis į ateitį.
Kai galvoji apie ką nors, ką turi daryti toliau, nebesiilsi. Ir yra tikimybė, kad tai, ką turi daryti toliau, yra įvykdyti atsakomybę prieš kitą arba įrodyti sau, kad esi svarbus. Tai gali būti darbo užduotis, mintis apie verslo modelį ar net suplanuotas pasibuvimas su šeima ar draugais. Egzistuoja subtili savivertės samprata, kuri yra kontrabandiškai įtraukta į pasamonę, kad tai, kas apibūdina tavo vertę, priklauso nuo to, ką darai.
Štai kodėl poilsis galiausiai yra susijęs su dalykais, kurie neturi nieko bendra su vietos visuomenėje gerinimu, darymu. Poilsis gali būti kaip knygos skaitymas, bet tik tuo atveju, jei ta knyga netinka profesiniams ar asmeniniams tikslams. Visiškai matyti žodžius puslapyje ir nerinkti ar saugoti informacijos, kurią vėliau būtų galima panaudoti. Va čia tai poilsis!
Jei būni su draugu ir tiesiog bendrauji, tai yra tam tikra poilsio forma. Bet jei bandai sužinoti daugiau apie verslo valdymą ar bendradarbiavimo perspektyvas, tai nėra ramybė. Kai kas nors susikoncentruoja į tai, kaip galima sustiprinti savąjį savivertės jausmą, tai nebebūna ramybės būsena.
Priežastis, kodėl ramus ežeras yra ramaus proto archetipas, yra tai, kad jis gyvuoja be jokio ketinimo. Srovės teka švelniai, nenutrūkdamos, o tais atvejais, kai kyla bangelės, tai vyksta be agresijos. Nėra nieko, ką ežeras bandytų padaryti; jis tiesiog eina ten, kur reikia.
Bet numesk akmenį į ežerą, ir ežeras suraibuliuoja. Net ir stiprus vėjo gūsis nesukels bangų taip, kaip mažas akmuo. Štai ką reiškia norėti daugiau nei turi.
Poilsis – tai išnaudoti tas akimirkas, kad suprastum, jog nesi apibrėžtas to, ką gaminsi, ką nudirbsi ir ką pasieksi, o priėmimas to, kas esi.
MEME
Jaukius bučinius bučinių dienos proga dalinti kviesdamas,
Antanas 😘
Šiame pasaulio bėgime likti tik stebėtoja yra sunku. Bet viskas įmanoma 🙏ačiū už kokybišką ir įdomų turinį
Taip, dažnai pastebiu, kad ištaikius laisvesnę valandėlę nuo rutinos, prisėdus paskaityt žiūriu kokios "naudingos" literatūros nes atrodo, va, reikia išnaudot tą laiką, nes kitaip jaučiu kaltę tarsi "niekaip nepatobulėjus" ir išvaisčius savo laisvą minutę 😑