👽#014 Ką žmonės dirbs visą dieną? Žvilgsnis į ateities profesijas
Pasaulis keičiasi, keičiasi ir profesijos. Kaip gi jos atrodys 2030-aisiais?
Šiam kartui serviruoju jums savo pranešimą, kuris buvo skirtas Junior Achievement organizuotam ,,Youth Empowered“ renginiui „Užsikrauk karjerai!”, dėl to šį epizodą galite ne tik perskaityti, bet ir peržiūrėti ir paklausyti čia (Nuo 1:12:00) 😉
Prieš kurį laiką, lankydamasis Švenčionėliuose, savo fainiausiam snargliui krikštasūniui Jokūbėliui skaičiau knygelę.
Matosi ar ne, bet knygelė vadinasi
,,Ką žmonės dirba visą dieną”.
Pirmą kartą skaičiau knygelę ir net patį sudomino, kad visai geras turinys čia turėtų būti.
Pradėjus skaityti, pirmas atkreiptinas dėmesį dalykas buvo tai, jog visur yra vaizduojami ne žmonės, o gyvūnai: kiaulės, katės ir kiti, bet čia tik maža detalė.
Apskritai knygos tikslas buvo apžvelgti profesijas, ką gi žmonės veikia visą dieną, bei padėti jauniesiems dvejų metų skaitytojams apsispręsti, kur gi jie norėtų pakreipti savo karjeras.
Beskaitant aplankė toks keistas jausmas, jog, atrodo, pavadinime buvo suklysta ir labiau tinkamas būtų toks:
,,Ką žmonės dirbO visą dieną”.
Visos aprašytos profesijos gan rimtai prasilenkė su šių dienų realybė ir supratau, kad Jokūbėliui tai labiau yra puikus gidas, ko jis tikrai NEDIRBS visą dieną.
Profesijos, kaip ir pasaulis, nėra statiškos. Jos nestovi vietoje, nelieka tokios pat. Net pavadinimui išlikus, jos kinta, keičiasi ir nuolatos evoliucionuoja.
Ir jei prieš X metų mūsų tėvams, kaip karjeros galimybės, būdavo pristatomas tam tikras sąrašas galimų profesijų, šiai dienai jų paveikslas jau yra žymiai pasikeitęs, o po dar 10-20 metų jis bus dar kitoks.
Būtent ateinantys keli popandeminio šoko metai nurodys, kur link eis pasaulis. O ateinantis dešimtmetis gali tapti utopinių svajonių darbų pavirtimo į realybe laikotarpiu.
Bet prieš tiems svajonių darbams atsirandant, visų pirma jie turi būti išgalvoti svajojant, o tai reikalauja nebijoti naudoti kūrybą bei vaizduotę.
Dėl to šiandien su GenZ skaitytojais norėčiau pasidalinti 2030-ųjų metų profesijų sąrašu:
,,Ką žmonės dirbS visą dieną”
Kas kelis metus, atsižvelgdami į vyraujančius trendus, World Economic Forum dalinasi tyrimu apie ateities profesijas.
Paskutiniam jų tyrimui, žinoma, daugiausia įtakos padarė covidas, kuris labai pakeitė visą darbo kultūros paveikslą, didžiajai daliai pasaulio žmonių persikėlus dirbti iš namų.
Dėl to pirmasis darbas iš ateities galėtų skambėti taip:
DARBO IŠ NAMŲ INSTRUKTORIUS
Ateinančiais metais vis daugiau darbų taps nuotoliniai ir nepriklausomi nuo lokacijos, kad augant specialistų poreikiui jų būtų galima pasiimti iš trečiųjų šalių.
Jau šiandien didelė dalis darbuotojų įmonėse dirba nuotoliniu būdu, tad ateityje tendencijai augant specialistai, kurie išmanys, kaip burti nuotolines bendruomenes bei efektyviai dirbti iš namų bus labai dideliame poreikyje.
ĮSIPAREIGOJIMO SPORTUI PSICHOTERAPEUTAS
Gerai gyvenant norisi gyventi vis ilgiau. O visi išmanūs laikrodžiai ir fitbitai fiksuojantys aktyvumą primena, kad reikia judėti. Dėl to sportas tampa neatsiejamai svarbia kasdienybės dalimi, ir tas poreikis toliau didės.
Bėda, kad mes, žmonės, esame tinginiai ir pradėję sportuoti greitai įprotį pametame. Tad įsipareigojimo sportui psichoterapeutai padės išlaikyti tą ritmą ir formą.
IŠMANIŲ NAMŲ DIZAINO VADOVAS
Keičiantis gyvenimo būdui, atsirandant būtinybei turėti namų ofisą bei didėjant skaičiui išmanių sprendimų kasdieniniam naudojimui namuose, išmanių namų dizaino vadovai taps neatsiejama statybų proceso dalimi, kad padėtų teisingai išplanuoti routerius internetui, izoliuoti garsą, naudoti tinkamas priemones, kurios leistų paversti namus panašius į ateivių laivą su visomis reikiamomis pribombaskėmis.
DARBOVIETĖS VAIBO ARCHITEKTAS
Pandemija privertė pergalvoti ir darbovietes. Į darbuotoją yra žiūrima jau ne kaip į darbo jėgą, kuris turi tarnauti įmonei, bet kaip į žmogų, kurio emocine sveikata bei jo gerove reikia rūpintis norint, kad jis liktų įmonėje ir neštų jai daugiausiai vertės.
*#Reklama - jei norite, kad darbuotojai jaustųsi geriau jau šiandien, įmonėje pradėkite naudoti Stebby 😉
Darbovietės Vaibo Architektų tikslas ir bus išplanuoti erdves, kad jos tarnautų darbuotojų poreikiams ir leistų jiems jaustis saugiai ir užtikrintai kasdien, o taip pat ir kurti geriausią atmosferą.
DUOMENŲ DETEKTYVAS
Machine learning ir Big Data ateinant į visas sritis, duomenų analitikų poreikis ir toliau augs, o taip pat atsiras vis daugiau dirbtinio intelekto sprendimų. Iš to ir iškils Duomenų detektyvai, kurie padės atsekti anomalijas, kai bus sunku susigaudyti, kas kaip ir kur čia atsirado.
KIBERNETINIŲ NELAIMIŲ PROGNOZUOTOJAS
Kibernetinių nesusipratimų bei atakų skaičius auga kasmet, ir toliau augs. Tad prognozės bei tinkamas pasiruošimas, bei reakcija nelaimei atsitikus bus labai svarbus uždavinys, kurį padės spręsti kibernetinių nelaimių prognozuotojai.
KLIMATO KAITOS PROJEKTUOTOJAI
Klimato kaitai lemiant didelius pokyčius bei įvairias katastrofas, Klimato Kaitos projektuotojai dirbs su gamta, o ne prieš ją, siekdami suvaldyti kylančias stichijas bei pritaikyti infrakstruktūrą, kad ji būtų pasiruošusi atlaikyti įvairiausias gamtos negandas.
ŽMONIŲ IR ROBOTŲ KOMANDŲ FORMUOTOJAS
Vis didesnę dalį anksčiau įprastų darbų perimant robotams, bet tuo pačiu naujuose darbuose atsiduriant žmonėms, žmonių bei robotų bendradarbiavimas taps būtina kasdienybės dalimi, tad vėlgi - darbo procesų ruošimas bei bedro darbo formavimas taps labai svarbia užduotimi.
Taigi štai, tai yra labai realios ateities profesijos 2030-iesiems.. O kas žino, po šimto metų galbūt reiks ateivių kalbų interpretuotojų, nusileidimo Marse planuotojų ar kosminių kelionių gidų ;)
Gražiausias dalykas, ką galiu pasakyti, tai jog Jokūbėlis nebus įspraustas į standartinius darbo rėmus, ką jis galės ar negalės daryti.
Jo karta, dar labiau nei mūsų, turės galimybę kurtis savo svajonių profesiją jungiant mėgstamiausias veiklas bei įtraukiant savo vaizduotę. O tai leis uždirbti iš kasdieninių mylimų užsiėmimų kuriant pridėtinę vertę aplinkiniams, bei džiaugiantis kiekvienos dienos rutina.
Tą gali daryti ir tu.
Tik nepamiršk vaizduotės 🙏
Su tarptautine nesėkmių diena sveikindamas,
Antanas
O kaip bus su medicina?:)