🛠#004 Kas yra Gig ekonomika? + 💰 5 idėjos, kaip uždirbti pirmus $10k
Gig ekonomikos naudos, grėsmės bei galimybės. 5 konkrečios idėjos, kaip išnaudojant GE gali uždirbti pirmus 10 000$ ir daryti tai, kas patinka.
Kai spėji priprasti prie vandenyno
Nesigirsiu, bet pasigirsiu: prieš kelias dienas, po 4 mėnesių praleistų Azorų salose, persikėliau į lietuvių numylėtas Kanarų salas ir naujuoju Vilniumi pramintą Tenerifę.
Tokių laisvo gyvenimo būdo žmonių, kurie dirba gerai apmokamus darbus ir bimbinėja sau po pasaulį, skaičius pastaruoju dešimtmečiu labai smarkiai išaugo. Dėl to buvo pradėtas naudoti naujas terminas:
🤓Gig Economy
Gig ekonomika - standartinio verslo procesų kasdienybės atmaina, kai įprastus pilnus etatus, kur darbuotojai dirba pagal darbo sutartį ir palaimingai prakaituoja nuo 9 iki 5, keičia laisvai samdomi darbuotojai, freelanceriai ar specialistai pagal poreikį.
Šiai dienai Gig ekonomika jau tampa visišku standartu bei jos apraiškas galime stebėti visose profesijose:
Vairuotojai
Programuotojai
Dizaineriai
Daiktų pervežėjai
Projektų vadovai
Rašytojai
Marketingistai
Menininkai
Ir t.t.
Gig ekonomika lemia ir daug pigesnių paslaugų atsiradimą. Kaip pavyzdžiai gali būti pateikiami visiems gerai žinomi Uber ar Airbnb, kurie atitinkamai pakeitė pavežėjimo bei apsistojimo rinkas.
🎯Naudos
Šis modelis su savimi atsineša daug galimybių. Verslai gali taupyti kaštus, paslaugų kainos sumažėja ir galima nusamdyti profesionalus konkretiems projektams ar užduotims.
Patiems žmonėms tai taip pat atneša daug galimybių, kadangi atsiranda opcija dirbti pagal savo grafiką, nusistatyti norimus krūvius. Labai dažnai tai leidžia ir pasirinkti darbo vietą, dėl to matome tiek daug laisvai samdomų darbuotojų kurie kelia IG nuotraukas iš Kolumbijos, Indonezijos, Tailando ar kitų svajingų šalių. Be to, nebereikia atlikinėti užduočių, kurios nepatinka ir kaip profesionalui galima fokusuotis į projektus, kurie džiugina.
⛔️Grėsmės
Taip pat Gig ekonomika turi ir nemažai grėsmių. Laisvai samdomiems darbuotojams įmonės dažniausiai nepadengia draudimo ir socialinės apsaugos mokesčių, garsiai kalbama, kad daugelis tokių darbuotojų yra nepakankamai apmokami, kadangi kol kas jiems nėra nustatytos minimalios algos reikalavimų ar panašiai. Taip pat nepastovumas dėl atlygio, kadangi išsvajotas darbo-gyvenimo balansas greitai gali pasikeisti į ,,man reikia pinigų” požiūrį ir persidirbimą ieškant projektų ar pasiimant mažiau apmokamus darbus.
Galimybės
Nevertinsiu, ar Gig ekonomika yra gerai ar blogai, bet ji jau egzistuoja ir mes galime tik pasirinkti, ar jos baimintis, ar žiūrėti kaip į galimybę ir naudotis jos teikiamomis naudomis.
Jau buvau užsiminęs apie gyvenimo būdo dizainą ir ilgalaikius tikslus, susijusius su norima kasdienybe. Gig ekonomika šioje vietoje pasitarnauja kaip puiki galimybė pradėti statyti kažką šiandien, kas ateityje leistų Tau pačiam modeliuoti savo kasdienybę ir rinktis, kur, ką ir kaip nori veikti.
💡Taigi, idėjos, kaip išnaudojant Gig ekonomiką gali uždirbti pirmus 10 000$
👨🏻🍳1. Socialinių medijų šefas
Vistiek didžiają dalį savo dienos praleidi FB, IG ar dar kur nors, kodėl iš to neišnaudojus kaip naudos kūrimo?
Pirmi žingsniai: paruošk vertės pasiūlymą pagal pavyzdžius, padaryk sąrašą 20-50 vietinių įmonių iš skirtingų sričių ir parašyk joms laišką su pasiūlymu. Dauguma neatsakys, bet dalis atrašys ir turėsi pirmus klientus!
Įrankiai: Gali paruošti puikius dizaino pavyzdžius per Figma ar rasti bei pritaikyti juos Canva.
Monetizacija: Apmokestink įmones 50-200 eur/ mėn už skirtingų paskyrų valdymą bei sutartą postų skaičių per savaitę.
🥋2. Turinio ninja
Iš pirmo punkto kyla antras: jei mėgsti rašyti - pradėk kurti turinį specifinei industrijai ir gauti pinigus už tai.
Pirmi žingsniai: Jei jau esi rašęs - tiesiog vėlgi sudaryk sąrašą įmonių ir nusiųsk joms savo porftolio arba susikurk profilį tokiose platformose kaip Fiverr ar Upwork ir pradėk ieškoti savo klientų ten. Jei dar neturi daug patirties - paskaityk daugiau apie copywriting ir pasiimk kursų (jų tikrai pilna). Tuomet gali parašyti per FB grupes, jog siūlai nemokamai sukurti turinio įmonėms, vėliau jas gali apmokestinti ar pereiti prie aukščiau nurodytų žingsnių.
Įrankiai: Naudok GPT-3 dirbtinio intelekto įrankius turinio rėmams pagal tematiką. Nemažai jau jų prikurta ir rezultatai būna gan įspūdingi. GPT-3 įrankių sąrašą rasi čia.
Monetizacija: Pradžioje nemokamai, vėliau pirminės įmonės taps mokiais klientais ir atitinkamai auginti kainą už straipsnį auginant patirtį. Pradžia gali būti 15eur už 1 straipsnį, laikui bėgant galėsi ir tūkstančiais apmokestinti, tik sukaupk patirtį.
🧑🏽🎤3. Yoda Be Kodo
Apie No-code įrankius ir jo teikiamas galimybes yra kalbama vis plačiau, bet Lietuvoje terminas dar nėra toks populiarus. Apie tai daugiau kalbėsiu ateityje, bet ką reikia žinoti, jog tai yra įrankiai, leidžiantys programuoti nemokant programuoti ir taip kurti puslapius, platformas, appsus bei visus kitus reikalus su smarkiai sumažintais kaštais.
Pirmi žingsniai: Suprask, kas yra no-code bei pasirink, kuriais įrankias norėsi dirbti. Pradėti mokytis gali čia. Vėliau, padaręs pirmus projektus, gali pasidalinti Linkedin ar FB grupėse (ši arba ši būtų labai tinkamos), jog ieškai projektų, kam reikia MVP.(Minimum Viable Product) sukūrimo, tam susidėliosi portfolio ir gausi pirmas rekomendacijas.
Įrankiai: Webflow, Bubble , lietuvių kurtas MailerLite, Zyro, Airtable etc.
Monetizacija: Nemokamai pradžioje, vėliau nuo 500eur už projektą ir aukštyn su patirtimi :)
👷🏼♀️4. CV Architektas
Didžioji dalis CV yra tokie neįdomūs ir sukurti naudojant tą patį šabloną, jog HR’ininkams akys raibuliuoja ir tokie CV dažniausiai užsibaigia šiukšliadežėje.
Kaip CV architektas galėtum siūlyti CV kūrimo paslaugas nuo tiesiog įdomesnių šablonų iki individualių konsultacijų, kaip reikėtų save pozicionuoti ar išsiskirti.
Klientai bus 2 rūšių: tie, kuriems tiesiog reikia gražesnio šablono ir profesionalai, kurie turi didesnę patirtį, tiesiog nemoka savęs pateikti. Kartu galėtum kurti ir naujienlaiškį su CV tips & tricks, kur klientai Tave ir rastų.
Keevin iš Brainsorms puikiai analizuoja šią sritį ir aiškina, kaip būtų galima iš to uždirbti 100k eur, bet straipsnis dar nepublikuotas viešai, tad jei domina parašyk man - persiųsiu laišką.
Pirmi žingsniai: Reikėtų sukurti ar pasiimti iš kitų šaltinių gražius, išskirtinius CV šablonus ir sukurti kelis pavyzdžius draugams. Tuomet pradėti dalintis CV kūrimo tips & tricks bei originaliomis CV istorijomis savo soc. tinkluose (Tik Tok visai tinkama irgi būtų), galbūt pasileisti ir naujienlaiškį ir pozicionuoti save, kaip CV architektą. Galima daryti pirmas apmokamas CV kūrimo konsultacijas per Qoorio. Kadangi poreikis gan didelis, greitai atsirastų paklausa.
Įrankiai: Canva, Resume Online, Redefin - CV šablonai, Mailerlite, Substack - naujienlaiškiui.
Monetizacija. Gali būti trys kainodaros: paprastas šablonas nemokamai arba keli eurai, arba affiliate mokestį gali imti iš tokių kaip Redefin arba Resume Online už nukreipimą. Paprastas pusvalandžio konsultacijas per Qoorio gali apmokestinti po 15-50eur. Už ilgalaikį darbą kartu su pilnu paketu pozicionavimo, originalaus prisistatymo įmonei ir t.t. nuo 100eur.
Ieškai, kur išsiųsti savo naujai iškeptą CV? Apsilankyk Startup CV. Čia rasi darbo pasiūlymus įmonių, kuriose norisi dirbti 🚀
💩5. Chief Meme Officer
Visiems patinka Meme’s (prisiminkime, kaip sprogo internetas nuo Bernie Sanders meme’sų prieš kelis mėnesius). Verslai pamatė tame galimybę ir vis dažniau pradėjo komunikuoti su klientais per memes, tad memes kūrėjų paklausa yra laaaabai smarkiai išaugusi.
Pirmas žingsnis: Paruošk 20-50 įmonių sąrašą. Pasek geriausius meme’s kūrėjus pasaulyje ir stebėk trendus, apie ką kalbama vietinėje ir tarptautinėje spaudoje. Tai pritaikydamas sukurk savo portfolio ir siųsdamas laiškus įmonėms iš sudaryto sąrašo sukurk originalų meme kiekvienai įmonei individualiai, kuris tiktų bei užkabintų, o įmonė galėtų panaudoti. Taip gausi pirmus klientus, kurie vėliau rekomenduos kitiems. Taip pat Fiverr ar Upwork būtų gan populiari paslauga.
Įrankiai: Canva, QuickMeme, Imgur.
Monetizacija: Pradžioje gali pasiūlyti bandomąjį mėnesį ir sutarti dėl 4 memes sukūrimo už vienkartinį 30-100eur mokestį. Vėliau - individualiai, kiek jų įmonė nori naudoti komunikacijoje, kiekvieno meme kaina apie 15-100eur arba pagal kitokį sutarimą su ilgalaikiu kontaktu.
🔎Išnaudoti Gig ekonomiką yra lengva
Sugalvoti pirminę paslaugą ar idėją tikrai nėra sunku. Tiesiog rask kuo mažesnę nišą, kuri turėtų specifinę problemą, kurią būtent Tu galėtum spręsti. Kartais neatrodo, bet tokios nišos slypi visur aplink mus.
Mažas pavyzdys geresniam įsivaizdavimui: būnant Tenerifėje pamatėm, kad klientų aptarnavimas čia yra labai prastas. Be to, vizualai reklamuojantys maistą yra tarsi padaryti su Nokia iš 2007 metų.
Niša = paruošti programą pradiniam padavėjų apmokymui apie tai, kaip gauti daugiau arbatpiniginių ir padaryti klientus laimingesnius, bei kartu su tuo siūlyti ir maisto fotografo paslaugas. Vienkartinio 500-1000eur mokesčio kainodara + galimybė paleisti mokamą naujienlaiškį su hack’ais, kaip aptarnauti geriau. 10 tokių įmonių ir štai Tavo pirmieji uždirbti 10k eur.
Tad paklausk savęs: ką galiu aš, ko negali kiti?
Arba, kokią problemą galėčiau ir norėčiau spręsti, bei kaip ją monetizuoti?
Atrodo baisu? Nemanai, kad tai Tau? Nebijok, pradėjus visuomet atsiranda ir pagalba iš šono, ir reikiama informacija, ir pirmi klientai. Paklausk bet ko, įsitikinsi. Tiesiog eksperimentuok.
Iki!
Ilsitės prie jūros kepinant saulei, naudojatės IG ir rašote straipsnį.
Patiko! :)