#62 ✈️ Kelionių trend’ai ir kaip iš sekretorės tapti milijoniere
Kaip netikėtai atsirado korektoriai? Paprastesnis programavimas su AI įrankiu. Dirbtinio intelekto apps’ai, kuriems sukurti užtenka savaitgalio. Kelionių tendencijos pagal Hilton. Ir dar daugiau.
🗞️Šiandien skaityk:
🚀Kaip paprasta sekretorė atsitiktinai tapo verslininke
🔎Dėmesį traukianti programėlė sukurta su DI
💭Hilton 2025 m. kelionių tendencijų apžvalga
📽️Kaip programuot paprasčiau?
🧠40 pamokų sulaukus 30-ies
Labas!
Lyg nepastebimai atėjo pavasaris, o su būsimu gamtos atgimimu, tikiuos ir idėjų renesansas tave pasitiks!
Kas pas mane naujo? Going Global renginy kartu su Steph Bailey ir Tomu Ramanausku kalbėjomės apie AI įtaką mūsų naujienų skaitymui ir rašymui, kovo 13 d. Briuselyje dalinsiuos AI įžvalgomis ir vesiu praktines dirbtuves, o kol kas ir vėl gaudau saulę tolimuosiuose šiltuose kraštuose ☀️
,,If what you’re working on is not important, and it’s not likely to lead to important things, why are you working on this?“
― Hamming
TIKRA
🚀Iš sekretorės į milijonierę arba kaip atsirado korektorius
Daugelis išradimų gimsta iš paprastų kasdienių problemų. Kartais genialios idėjos slypi visai šalia – tereikia į jas pažvelgti kitu kampu. Tokia paprasta, bet tuo pačiu geniali idėja, šovė ir Bette Nesmith Graham. Kas galėjo pagalvoti, kad jos išradimas taps pasauliniu biurų fenomenu.
Bette Nesmith Graham buvo vieniša mama, kuri dirbo sekretore ir vos dūrė galą su galu. 1956 m. dirbdama stojo į akistatą su elementaria problema: naujosios elektrinės rašomosios mašinėlės buvo greitos, tačiau jų padarytų klaidų ištaisyti buvo beveik neįmanoma.
Galiausiai, jai kilo geniali idėja – sumaišyti baltą dažų skystį, supilti į nagų lako buteliuką ir šia priemone – korektoriumi – slėpti klaidas. Juk, kaip ji mąstė, ir menininkai savo klaidas tiesiog uždažo ant viršaus. Bette sėkmingai naudojo savo išradimą taisant klaidas, o neilgai truko, kol jos paslaptis pradėjo dominti ir koleges. Tokia inovacija greitai sukėlė korektoriaus užsakymų bangą.
Ji pavadino savo produktą „Mistake Out“ ir paprasčiausiai savo garaže vedė visą gamybos procesą. Per kelis metus pardavimai sparčiai augo, kol vieną dieną, kvaila klaida išlaisvino ją iš sekretorės darbo – ji netyčia pasirašė įmonės laišką kaip „Mistake Out Company“ ir iškart buvo atleista. Bet nieko tokio – tai leido Graham pilnai pasinert į verslą.
Tam, kad produktą patobulintų, ji prašė savo sūnaus chemijos mokytojo ir dažų pardavėjo pagalbos. Atnaujintą produktą pervadino į „Liquid Paper“ (koks taiklus pavadinimas, ar ne?) ir ėmė aktyviai reklamuoti. Reklamos „The Tonight Show“ ir populiariuose žurnaluose pakėlė pardavimus į naują lygį. Po 12 metų įdirbio metiniai pardavimai perkopė 1 mln. dolerių, o dar po 10-ies ji perkėlė darbus į gamyklą, kur gamino 25 mln. buteliukų per metus!
Nepaisant konkurentų Graham išlaikė rinkos lyderės poziciją. 1979 m. ji pardavė „Liquid Paper“ „Gillette“ už 47,5 mln. dolerių ir, deja, po šešių mėnesių mirė. Vis tik, jos produktas dar gyvuoja kiekviename biure, o sėkmės istorija primena, kad didelės idėjos gali gimti bet kur.
💡GenZ įdomybės💡
📅 Šią dieną: 1678 m. kovo 4 d. gimė italų kompozitorius Antonio Vivaldi.
🔎 Ką žiūrėti: Kaip per savaitgalį sukurti dirbtinio intelekto apps’us, kurie sugeba pasiekti milijonus vartotojų? Pasakoja ryšių su programuotojais (DevRel) specialistas.
🤖 AI: a16z sudarė 50 perspektyviausių dirbtinio intelekto įmonių sąrašą. Šios įmonės turi potencialo pagerinti JAV ekonomiką ir lemti šalies proveržį pasaulio rinkoje.
📰 Naujienos: Gen Z ne tik ignoruoja reklaminius laiškus, bet ir nori matyti CEO postinantį TikTok’e – tiesioginės reklamos laikai baigėsi. Apie tai, kaip ši karta pati randa, vertina ir sprendžia apie produktus.
⭐ Random: Australai sukūrė plėvelę, kuri gali generuoti energiją iš kūno šilumos. Ateityje ji galėtų krauti išmaniuosius įrenginius arba aušinti dirbtinio intelekto valdomus duomenų centrus.
ŽVILGSNIS
💭Kodėl dažniau keliaujam su kolegomis arba vieni?
Hilton išleido 2025 m. kelionių trend’ų apžvalgą. Pasirodo, dabar aktualu kelionėse prioretizuoti gerą miegą, keliauti lėtai, savo kelionių sprendimus priimti remiantis vaikų idėjomis, keliauti su kolegomis ir keliauti po vieną. Pažiūrėkim iš arčiau į pastaruosius du.
Frolleagues: Friends who are also colleagues (draugai + kolegos)
Vis dažniau darbo ir laisvalaikio ribos susilieja, o tai atsispindi ir kelionių tendencijose. Žmonės dažniau renkasi leisti atostogas su kolegomis arba keliauti vieni. Bet kodėl būtent dabar šios tendencijos tampa tokios populiarios?
Darbo aplinka, tai socialinė erdvė, kur mezgam ne tik profesinius, bet ir asmeninius ryšius. Todėl 29% keliautojų vis dažniau renkasi keliauti su kolegomis, o, anot Hilton, šis skaičius 2025 m. dar labiau išaugs.
Kodėl tai vyksta?
Darbdaviai vis labiau skatina komandas stiprinti ryšius už biuro ribų.
Su kolegomis praleidžiame didžiąją savo laiko dalį, tad kodėl nekeliauti kartu?
Vis daugiau komandų renkasi derinti darbą su pramogomis, todėl populiarėja komandinės išvykos į užsienį.
MeMooner – kai tavo vienintelis kelionės partneris esi tu pats
Vieno žmogaus atostogos kadaise buvo nišinė tema, tačiau šiandien tai – vis stiprėjanti tendencija. Beveik pusė pasaulio keliautojų renkasi kartais keliauti vieni, o tarp Z kartos šis skaičius dar didesnis – 55%.
Kodėl žmonės vis dažniau renkasi solo keliones, ar visi kiti taip užknisa, kad jau geriau vienam?
Nereikia derintis prie kitų norų ar tvarkaraščių.
Vienišos kelionės leidžia labiau įsigilinti į savo poreikius ir patirti naujas patirtis.
Net ir keliaudami vieni, žmonės jungiasi į grupes, eina į turus, dalijasi patarimais ir randa bendraminčių.
Ar šios tendencijos keis kelionių industriją?
Tiek frolleague, tiek memooner konceptai kelionių rinką jau dabar keičia, nes viešbučiai, transporto bendrovės ir kelionių organizatoriai turi prisitaikyti prie naujų poreikių. Be to, čia ir DI į pagalbą ateina, nes gali tapti kelionių draugu solo keliautojams. Dirbtinis intelektas gali bendrauti žinutėmis visą parą, siūlyti lankytinų vietų rekomendacijas, pranešti apie renginius ir pasakoti vietos istorijas. Tad nereik ir draugų.
O ką tu manai, geriau keliautum su kolegom ar vienas?
AI ĮRANKIAI
📽️Kaip programuoti paprasčiau naršyklėje?
Dažnai, jei nori parašyti programinį kodą ir paleisti svetainę instaliuoji visą krūvą įrankių, naršai po forumus ir prarandi valandas taisydamas klaidas. Replit įrankis gali išspręsti šias problemas.
Replit yra naršyklėje veikianti programavimo platforma, kuri leidžia rašyti, testuoti ir dalintis kodu be jokio vargo. Jokių setup’ų – jokių problemų.
Kodėl verta išbandyt Replit?
Palaiko virš 50 programavimo kalbų – nuo Python iki Rust.
Viskas saugoma internete, nereikia nieko diegti.
Draugiška pradedantiesiems.
Leidžia dirbti su kolegomis, kaip Google Docs’uose, tik su kodu.
Automatinis host’inimas – du paspaudimai ir svetainė veikia.
Pradėti naudotis paprasta – reikia susikurti paskyrą, spausti „Create Repl“ ir pasirinkti programavimo kalbą. Tada rašyti kodą ir spausti „Run“. Ir tavo programa jau veikia.
Galima naudotis ir nemokamai, bet su mokama prenumerata turėsi daugiau resursų, privatų projektų kūrimą, neribotą bendradarbių skaičių ir kt. Verta išbandyt iš pradedantiesiems ir labiau nusimanantiems programavime.
POŽIŪRIS
🧠 Pamokos, sulaukus 30-ies
Nat Eliason – rašytojas, verslininkas ir kūrėjas arba vienas tų žmonių, kurie mėgsta mokytis iš patirties – ne tik savo, bet ir kitų.
Sulaukęs 30-ies, Nat sudėjo į vieną straipsnį 40 svarbiausių pamokų, kurias išmoko per savo tris dešimtmečius. Asmeninės įžvalgos apie sveikatą, santykius, darbą, laimę ir kitus dalykus, apie kuriuos dažnai nesusimąstome. Šitos man labiausiai patiko:
Laikas vis tiek praeis. Galbūt prireiks penkerių ar dešimties metų, kad pasiektum, ko nori, bet, tie dešimt metų vis tiek praeis. Po dešimties metų gali būti pažengęs savo tikslų link arba vis dar skųstis, kaip ilgai viskas užtrunka.
Kažkas jau išsprendė tavo problemas. Nebent tai liečia mokslo ar technologijų problemas, tavo problemos nėra naujos – žmonės su panašiomis problemomis susiduria tūkstančius metų. Skaityk knygas, jos duos atsakymus.
Priimk tai, kad daugybės dalykų niekada nepadarysi. Ramiai sakyk: „Aš niekada neišmoksiu kinų kalbos“ arba „Man nereikia aplankyti kiekvienos šalies.“ Kiekvienas „ne“ sukuria erdvę naujiems „taip“.
Niekas nėra beprotis. Jie tiesiog turi kitokias vertybes ir patirtis nei tu. Jei būtum išgyvenęs jų patirtį, tikriausiai mąstytum taip pat. Kuo greičiau tai suprasi, tuo greičiau galėsi užjausti tuos, su kuriais nesutinki, užuot laikęs save pranašesniu.
Nerimavimas dėl problemos retai ją išsprendžia. Stenkis daryti pokyčius, o ne skųstis. O jei negali išspręsti problemos – pamiršk ją.
Dar viena pamoka prajuokino – „Neatidaryk savo kavinės“. Visas 40 jo išmoktų pamokų rasi Nat blog’e.
MEME
Skanių blynų Užgavėnių proga linkėdamas,
Antanas Bernatonis
Labai idomu, laukiu kada fine dining irgi tures solo staliukus - manau greit:)