#61 🛠️ Technooptimizmas ir kaip sveikiau žiūrėti į pinigus?
Kas ir kodėl yra Verterio efektas? Lengvesnis darbų automatizavimas su AI. Plutono planetos atradimas. Kokių finansinių pamokų neišmokė mokykla? Ir dar daugiau.
🗞️Šiandien skaityk:
🚀Kaip J. V. Gėtės knyga pakeitė požiūrį į savižudybes?
🔎Dr. Richardo W. Hammingo įžvalgos apie mokymąsi
💭Apie optimistinį požiūrį į technologijas
📽️Kaip AI gali automatizuoti tavo darbus?
🧠Pamąstymai apie pinigus
Labas!
Tęsiu kas antro antradienio pažadus i siunčiu tau glėbį įdomybių ☺️ Tuo pačiu noriu pasidžiaugt Why AI išleidžiamu The Safe AI extention’u, kuris padės užkirsti kelią duomenų nutekėjimo grėsmei dirbant su AI. Junkis į waiting list’ą, jei nori išbandyti vienas pirmųjų!
O naujienlaiškyje šiandien apie dėl Gėtės knygos galvas pametusį jaunimą, technologinius gėrius, pinigus ir ne tik.
P. S. Kaip tavo vitamino D atsargos? Gal per visus darbus nėra kada galvot apie tokias? Bet kokiu atveju, jau tuoj, tuoj pavasaris!
,,You can’t have a baby in a month by getting 9 women pregnant“
― Warren Buffett
TIKRA
🚀Verterio efektas arba kodėl dėl J. V. Gėtės negalima kalbėti apie savižudybes?
1774 m. Johanas Volfgangas Gėtė išleido knygą „Jaunojo Verterio kančios“ – tragišką meilės istoriją, pasibaigiančią pagrindinio veikėjo savižudybe. Knyga tapo hitu, o jaunimas taip susižavėjo, kad pradėjo rengtis kaip Verteris ir net… kartoti jo likimą.
Ką sakė tyrimai, ar dažnos jaunuolių savižudybės tikrai siejosi su Gėtės knyga?
Tyrimams dar toli gražu neprasidėjus ir bažnyčia, ir moralistai skubėjo kaltinti knygą savižudybės romantizavimu. Galiausiai šitos nuomonės taip užvirė, kad Leipcige net buvo uždrausta vilkėti Verterio stiliaus drabužius.
Po to, kai 1778 m. jauna mergina Kristel fon Lasberg nusižudė, o jos kišenėje rastos „Jaunojo Verterio kančios“, žiniasklaidai bei mirusiųjų šeimoms buvo aišku – knyga tapo savižudybių kaltininke. Kai kurios šalys, pavyzdžiui, Italija ir Danija uždraudė ir pačią knygą.
2023 m. buvo atliktas tyrimas, nagrinėjantis, kokiais įrodymais remiantis buvo grindžiamos tuometinės savižudybės. Pasirodo, daugeliu atveju užteko tą nelaimingą knygą kambary ant stalo turėt ir jau, skaityk – mirties priežastis aiški. Iš tikro, tai tik gal 2 mirtys buvo dėl knygos įtakos.
Tad čia gaunasi panašus prilyginimas, kaip ir roko albumai, vaizdo žaidimai bei socialiniai tinklai – neva pateisinantys savižudybių priežastis.
O kaip pačiam Gėtei dėl to jaustis? Jis, žinoma, jautė kaltę, todėl po 13 metų išleido švelnesnę knygos versiją.
Galiausiai atsirado terminas – Verterio efektas.
1974 m. mokslininkas Davidas Phillipsas šį reiškinį pavadino Verterio efektu – esą viešas kalbėjimas apie savižudybes gali išprovokuoti kopijavimo atvejus. Ironiška, bet gali būti, kad būtent panika ir žiniasklaidos ažiotažas sukūrė didesnę tariamą savižudybių bangą nei pati knyga.

💡GenZ įdomybės💡
📅 Šią dieną: 1930 m. vasario 18 d. buvo atrastas Plutonas. Atradimas buvo sėkmingas po visus metus trukusio nakties dangaus fotografavimo kas dvi savaites.
🔎 Ką žiūrėti: „Tu ir tavo tyrimas“ – Nuostabios Dr. Richardo W. Hammingo įžvalgos apie mokymąsi ir problemų sprendimą, remiantis jo asmenine patirtimi, bendradarbiavimu su kitais mokslininkais ir didžiųjų XX a. mokslininkų darbais.
🤖 AI: Google ir Alphabet CEO Sundar Pichai apie AI platformų pokyčius ir laukiančias galimybes.
📰 Naujienos: Pagrindinės Europos miestų aikštės, kurios anksčiau buvo parkavimo aikštelės, dabar grįžta į savo tikras paskirtis – atskleidžia erdvių aikščių grožį.
⭐ Random: Žaidimukas atsikvėpimui nuo darbų – sukurk muzikinį kelią automobiliui.
ŽVILGSNIS
💭Technologijos, tai kelias į šviesesnę ateitį
Gyvename laikais, kai technologijos dažnai vaizduojamos kaip grėsmė – darbo vietų naikintojos, nelygybės kūrėjos, aplinkos teršėjos ir t.t. Tačiau toks pesimistinis požiūris ignoruoja fundamentalią tiesą – mūsų civilizacija buvo ir yra pastatyta ant technologijų pamato.
Technologijos ir laisvoji rinka kuria nenutrūkstamą inovacijų srautą. Tai mechanizmas, kuris ne tik gamina materialines gėrybes, bet ir sprendžia svarbius žmonijos galvosūkius. Kas būtų patikėjęs, kad žalioji revoliucija praktiškai išspręs bado problemą, o vakcinos leis ramiau miegoti pandemijų metu? O kur dar internetas, susiaurinęs pasaulį į mažą globalinį kaimelį.
Ekonomistai kalba apie įdomų reiškinį – dematerializaciją, kai su mažiau išteklių sukuriame vis daugiau vertės. Jau ir dabar, pavyzdžiui, išmanieji telefonai tapo galingesni, bet pigesni.
Kalbant ir apie aplinką, technologijos yra ne problema, o sprendimas. JAV šiandien išmeta mažiau CO2 vienam gyventojui nei prieš šimtą metų. Tai gal progreso bijoti nereikia, reikia tik mokėti jį protingai valdyti?
Galiausiai, visas šitas technologinis progresas nėra kažkokia utopinė svajonė, o tik praktinis kelias į geresnį gyvenimą. Be to, šiame kelyje nėra „ekspertų“, kurie nuspręstų, kam galima dalyvauti progrese, o kam ne, todėl technologijos demokratiškos – nesvarbi joms nei tavo kilmė, nei išsilavinimas.
Tad vertėtų atsikratyti technologinio pesimizmo ir priimti optimistinę viziją. Vietoj baimės ar kaltės jausmo puoselėkim ambicijas, kūrybiškumą ir mokykimės kurti. O tada ir technologijos taps įrankiu, galinčiu padėti mums statyti geresnį pasaulį sau ir ateities kartoms.
AI ĮRANKIAI
📽️Kaip automatizuoti pasikartojančius darbus?
Jei kada svajojai, kad pasikartojantys darbai galėtų pasidaryti patys, o skirtingos programos susikalbėtų tarpusavyje be tavo įsikišimo – duok šansą n8n.io.
n8n.io – tai atviro kodo automatizavimo įrankis, leidžiantis kurti darbo eigas (workflows) ir integruoti įvairias programas. Ir net ypatingų programavimo žinių nereik. Jis veikia kaip alternatyva Zapier ar Make, bet yra lankstesnis ir galima paleisti savo serveryje.
Kam naudojamas n8n.io?
Procesų automatizavimui – gali kurti darbo eigas, kurios apjungia įvairias platformas, pavyzdžiui, Google Sheets, Slack, Notion, duomenų bazes ir kt. Sutaupysi laiko bei sumažinsi rankinį darbą.
Duomenų manipuliacijai – n8n leidžia apdoroti, transformuoti ir siųsti duomenis tarp skirtingų API bei platformų.
Individualiems sprendimams – kadangi tai atviro kodo įrankis, gali jį įsidiegti savo serveryje ir pritaikyti pagal savo verslo poreikius.
Gali veikti tiek debesyje (cloud versija), tiek lokaliai, jei nori visiškos kontrolės. Tai, jei ieškai, kaip automatizuoti užduotis arba nori išbandyt kitą automatizavimo platformą, rekomenduoju pamėginti n8n.io.
Čia paprastas n8n paaiškinimas, kaip naudotis įrankiu.
POŽIŪRIS
🧠 Pavėluotos finansinės pamokos
Mokykloj mokė, atrodo, visko, tik apie pinigus ir jų valdymą pamiršo išmokyt. Juokinga, kad net ir matematikos uždaviniai būdavo apie arbūzus, o ne pinigus. Požiūris į karjerą taip pat formuojamas labai buitiškai – gerai mokysies – daug uždirbsi, prastai – gatves šluosi.
Rezultatas? Prastas arba „iš patirties“ išmokstamas finansinis raštingumas, kai neretai net aukštas pajamas gaunantys žmonės yra tragiški finansuose. Ir dar kiek žmonių, nepaisant daugybės perspėjimų, vis tiek tampa sukčių aukom.
Ryan Holiday dalinosi 31 pamoka, kurią išmoko apie pinigus. Labiausiai man patiko šitos penkios, o kitas pasiskaityk pats.
Darbas 8–17 netrukdo asmeniniams projektams ir side-hustle’ams. Daugybė menininkų, rašytojų ir verslininkų siekė savo tikslų turėdami pastovų darbą. Reiktų į tai žiūrėti ne kaip į trukdį, bet kaip į finansinę apsaugą, leidžiančią kurti be streso.
Dažnai žmonės nusistato tikslus, pavyzdžiui, uždirbti tam tikrą sumą iki tam tikro amžiaus, pasiekti konkrečią poziciją ar statusą ir pan. Tik pasiekus – niekas nepasikeičia. Nebūna jokios automatinės šventės, o šie pasiekimai nepakeičia to, kas esi.
Rizikuoti finansiškai galima, bet tai daryti reiktų protingai. Kai finansinis pagrindas jau yra stabilus, galima imtis kitų veiksmų, nes finansinis rezervas, aiškūs prioritetai, palaikanti aplinka leidžia priimti drąsius sprendimus be nereikalingos panikos. Žodžiu, mažos rizikos turi būti suvaldytos, kad būtų galima imtis didelių.
Savikontrolė nėra lengvas dalykas, todėl reiktų automatizuoti tai, ką įmanoma. Pavyzdžiui, reguliarūs automatiniai pervedimai investicijoms ar nenumatytoms išlaidoms veiks geriau nei kasmėnesiniai pažadai sau susitvarkyti finansus.
Galiausiai – sėkmė neturi kainuoti žmogaus gerovės. Jei verslas ar projektas verčia tapti prastesniu tėvu, draugu ar žmogumi, tai nėra sėkmė, nesvarbu, kiek pinigų ar pripažinimo atneša.
MEME
Baterijų dienos proga energijos siųsdamas,
Antanas Bernatonis