🐒#44 Apsvaigusių beždžionių teorija: ar tapome žmonėmis dėl haliuciogeninių grybų privalgiusių beždžionių?
Technohumanizmas. 12 AI įrankių. Sekretorė išaiškinusi piramidės schemą. Ir daug daugiau.
☝️Klausyk naujienlaiškio audio versijos 🎧
Praeitą savaitę skambinau vienam formą dėl AI mokymų užpildžiusiam klientui. Atsiliepė, labai nustebo, sako kaip tik planavau pats susisiekti. Pradėjo pasakoti, kad GenZ skaito jau kuris laikas, kad standartus turiniui turi aukštus, bet šitas naujienlaiškis vienas, kurio tikrai laukia.
Wow, kaip tokios žinutės ar istorijos įkvėpia! Ačiū, kad esate kartu, kad sekate ir dalinatės! Skatinate rašyto toliau:)
P.s. Jei žinai, kam dar gali patiktii naujienlaiškis, nesikuklink persiųsti, padėkos ir tau;)
Gyvenimas nėra apie laukimą, kol praeis audra, bet apie tai, kaip išmokti šokti lietuje. Kaip priimti iššūkius ir rasti grožį chaose. Būtent per savo kovas mes atrandame tikrąją stiprybę ir atkaklumą.
🗞 Šiandienos naujienlaiškyje:
🔎 Sekretorė, padėjusi atskleisti vieną keisčiausių Amerikos Ponzi schemų
🙊 Ar žmonėmis virtome dėl to, kad beždžionės privalgė grybų?
💻 12 AI įrankių.
🚀 Technohumanizmas
🙏Tim Ferris apie Sąmoningumo magiją
TIKRA
🔎 Kaip sekretorė išaiškino Piramidės Schemą ir sužlugdė verslą
Viskas prasidėjo dėl to, kad Robin H. Swanson norėjo nusiųsti gėlių.
1986 m. sausį jos viršininko žmonai buvo atlikta operacija. Swanson užsakė standartinę puokštę iš artimiausio floristo, pavadinimu „Floral Fantasies“. Gėlės su pristatymu kainavo 23,95 USD.
Po kelių savaičių Swanson suprato, kad už užsakymą buvo apmokestinta 601,11 USD – šiandien tai atitinka ~1,6 tūkst. USD. "Watafak”- pagalvojo ji.
Už to slėpėsi verslininkas Barry Minkow.
Bičiukas dar būdamas 15 nusprendė tapti žymiu ir turtingu. Jis pradėjo kilimų valymo verslą 1982 m., pavadinimu „ZZZZ Best“ (keturi „Z“ reiškia būsimų vaikų skaičių, kurių jis norėjo).
Minkow pradėjo verslą gavęs paskolą iš pažįstamo savo sporto salėje. Jis vadovavo valytojoms ir personalui (įskaitant ir savo tėvą), besimokydamas vidurinėje mokykloje.
Iki studijų baigimo 1984 m., trijuose biuruose dirbo 80 darbuotojų, pajamos siekė apie 1,3 mln. USD pajamų ir verslas uždirbo ~20 % pelno.
Barry Minkow gėlių parduotuvę nusipirko 1985 m. rudenį kaip papildomą verslą savo bendražygiui Charles “Chip” Arrington, kuris techniškai valdė „Floral Fantasies“, tačiau Barry Minkow vis tiek įtakojo sprendimus.
Grįžtame į istorijos pradžią. Tuo metu gėlių pirkėjos Swanson kredito kortelių įmonė atsisakė kompensuoti antkainį, nes nuo klaidos buvo praėję 60 dienų. Swanson delsė susisiekti su kortelių įmone, nes pasiskambinus Minkow buvo suteikta viltis, kad jai žala bus atlyginta. Deja.
1986 m. padavus į teismą ir pradėjus nagrinėti ieškinį dėl nedidelės sumos apgavystės, Minkow nepasirodė, o teisėjas priėmė sprendimą Swanson naudai, bet teisėjas atsisakė priteisti palūkanas už pavogtus pinigus, teigdamas, kad Swanson pakankamai greitai nepateikė ginčo.
„Taigi iš esmės mane baudžia už tai, kad esu naivi, o ne jį, kad yra sukčius?“, – galvojo Swanson.
1986 m. rudenį Swanson susisiekė su „LA Times“ reporteriu Daniel Akst, Swanson atsiuntė jam krūvą dokumentų ir nieko daugiau iš jo negirdėjo.
Tuo tarpu, „ZZZZ Best“ ir toliau kilo. 1986 m. pabaigoje bendrovė, išaugusi iki + 1,3 tūkst. darbuotojų, buvo įtraukta į Nasdaq biržą (~13 mln. viešas pasiūlymas). Akcijomis pradėta prekiauti nuo 4 USD, per kelis mėnesius vertė pakilo iki 18 USD, todėl „ZZZZ Best“ rinkos riba siekė 211 mln. Bendrovė pranešė, kad per devynis mėnesius, pasibaigusius 1987 m. sausio 31 d., pardavimai siekė 33,4 mln. USD.
Bendrovė balandžio 16 d. paskelbė, kad įsigis „KeyServ Group“ už 25 mln. USD sandorį, kuris atneš grynųjų pinigų paskoloms ir investuotojams sumokėti.
„LA Times“ reporteris Daniel Akst tą pavasarį netikėtai paskambino Swanson. Jis ruošėsi išeiti į naują darbą „The Wall Street Journal“ ir valydamas savo stalą aptiko jos informaciją.
Šį kartą Akst įsigilino. Paaiškėjo, kad tokių apgavysčių buvo kur kas daugiau.
Rezultatas – 1987 m. gegužės 22 d. pirmame „Times“ verslo skilties puslapyje straipsnis: „Už „vunderkindo“ slypi klaidingų atsiskaitymų kreditinėmis kortelėmis pėdsakas.“
Istorijos paskelbimo dieną akcijos nukrito ~25%.
Minkow atsistatydino liepos 2 d. Iki liepos 6 d. įmonės akcijos nuo ~15 USD nukrito iki 0,75 USD už akciją. Po dviejų dienų „ZZZZ Best“ iškėlė bankroto bylą, o Minkow tą patį padarė rugpjūtį.
Minkow suktybės:
Minkow tik pradėjęs verslą (1982 m.) sukūrė nemokamą reklamą pats sau: paskambino į vietinę televizijos stotį ir apsimetė paauglio verslo savininko sužavėtu klientu. Stotis pamilo ir pakalbino Barry Minkow. Netrukus keletas vietinių žiniasklaidos priemonių panoro papasakoti apie nuostabų vidurinės mokyklos verslininką, siekiantį amerikietiškos svajonės. Istorija sulaukė didelio atgarsio, o ir investuotojai klausėsi. (Galima pasimokyti :D)
Pirmosiomis savo įmonės dienomis Minkow suklastojo įsilaužimus į būstinę, kad gautų draudimą. Kitą dalį ankstyvo įmonės finansavimo skyrė žinomi gangsteriai. (Šito geriau nesimokyti ;D)
Sukurta bendrovė „Interstate Appraisal Services“, kuri „ZZZZ Best“ siuntė fiktyvius milijoninius restauravimo projektus, kurie dirbtinai užpildė „ZZZZ Best“ buhalterijos knygas.
Nors „ZZZZ Best“ kilimų valymo verslas buvo teisėtas (ir sėkmingas), dėl restauravimo projektų įmonė atrodė kur kas didesnė, taip lengviau pritraukiant investuotojus, kurių lėšas būtų galima panaudoti ankstesniems investuotojams bei išplėsti įmonę ir subsidijuoti Minkow išlaidas.
Iš esmės „ZZZZ Best“ buvo Ponzi (finansų piramidės) schema. Naujesni investuotojai sumokėjo esamas paskolas, kurias Minkow ir jo kolegos vadino „kabliukais“.
Kitas būdas, kuriuo Minkow išsigrynino pinigus, buvo per didelis klientų kredito kortelių apmokestinimas. Schema buvo trumpalaikė, palyginti su netikrais restauravimo projektais – keli šimtai dolerių šen bei ten – bet galiausiai jis surinko dešimtis tūkstančių dolerių.
1986 m. bendrovės dokumentuose buvo nurodyta, kad 86% pajamų gauta iš restauravimo darbų (tai fiktyvių pajamų šaltinis). Siekdama suklaidinti skeptiškus auditorius prieš IPO, bendrovė išnuomojo seną pastatą San Diege ir užpildė jį valymo įranga, kad ji būtų panaši į restauravimo vietą. Sakramente apmokėjo apsaugininkui atsitiktinai statomame pastate, kad jie galėtų užpildyti jį įmonės ženklais.
Minkow buvo nuteistas dėl kaltinimų sukčiavimu kalėti 25 metus ir priverstas grąžinti išviliotus pinigus investuotojams ~26 mln.
Kalbant apie R. H. Swanson, jos, kaip pagrindinės „ZZZZ Best“ žlugimo kurstytojos, istorija iš esmės buvo pamiršta. Galiausiai ji atgavo pinigus. O prokurorai proceso metu Swanson užrašus naudojo kaip įrodymus.
💡GenZ Įdomybės:
📅 Šią Dieną: 1951 metais buvo pristatytas pirmasis komercinis kompiuteris Univac I.
🎬Ką žiūrėti: Davidas Fosteris Wallace'as apie vartotojiškumą (2003 m.). Jis pamatė, kaip jaunuoliai iš aukštesnės vidurinės klasės gyvena liūdną ir tuščią vidinį gyvenimą, nors jų išorinį gyvenimą apibūdino didžiulis komfortas. Vienas įdomesnių jo pastebėjimų – tylos nebuvimas šiuolaikiniame gyvenime. Mes klausomės muzikos sėdėdami prie kompiuterių, būname namuose su televizoriumi fone ir reikalaujame groti pop muziką restoranuose.
👨🚀AI: . “Sapiens” autorius Yuval Noah Harari mano, kad dirbtinis intelektas „nulaužė“ žmonių civilizacijos operacinę sistemą ir piešia AI amžiaus vaizdą.
🎧 Ko klausyti? The Tim Ferriss Show 24 min. podcast’as. Sąmoningumo magija: mažiau skųskimės, o daugiau vertinkime - gyvensime geriau.
🔎Naujienos: Esminiai “Millennialsų” kartos požymiai, kurie pakeitė senus Amerikos gyvenimo įpročius.
🎼 Muzikos IQ: The Music Lab’s citizen mokslininkai siūlo internetines viktorinas, kad nustatytų, kaip mes kuriame ir suvokiame muziką. Prisidėk išbandęs savo muzikos IQ.
ŽVILGSNIS
🙊 Teorija, kaip psichodelinių grybų privalgiusios beždžionės tapo žmonėmis
Apsvaigusių beždžionių teorija (Stoned Ape Theory) yra prieštaringa teorija, kurią pirmasis pasiūlė amerikiečių etnobotanikas ir mistikas Terence'as McKenna savo 1992 m. knygoje „Dievų maistas“.
Aš nesakau, kad ši teorija yra teisinga, bet ji tikrai įdomi. 😅
Terence'as McKenna teigė, kad beždžionės tapo žmonėmis, kai maždaug prieš 100 000 metų pradėjo valgyti grybus ir tai turėjo milžiniškos įtakos mūsų smegenų transformacijai. Jis teigė, kad psilocibinas (dažnai pasitaikantis tam tikros rūšies grybuose, todėl tokie grybai turi haliucinogeninį poveikį. Psilocibino efektai panašūs į LSD, nes abi medžiagos veikia serotonino receptorius) pakeitė smegenų evoliuciją ir savo ruožtu paspartino meno, kalbos ir technologijų vystymąsi. Mažos psilocibino dozės pagerino regėjimą ir padarė žmones geresniais medžiotojais. Vidutinės dozės padidino libido, o tai lemia sėkmingą reprodukciją. Didelės dozės katalizavo ankstyvą kalbos ir religinės patirties formavimąsi.
Verta paminėti, kad mokslinė bendruomenė teorijos nepalaiko. Ką manai tu? Pasidalink komentaruose :D
Norint sužinoti daugiau, galite paklausyti – Joe Rogan ir jo pokalbis su Michael Pollan, kuris abejoja teorija.
AI Įrankiai
🛠 AI įrankiai verti dėmesio:
🥁 Drumloop AI: AI sukurs unikalius ir originalius ritmus.
📕 AI Diary: Dienos dienoraštis su AI.
👀 Teaser AI : Dirbtinio intelekto palaikoma pažinčių programa, leidžianti sukurti AI versiją, skirtą pokalbiams.
🧑💻 Kadoa: Lengvai ištrauk žiniatinklio duomenis naudojant AI.
💡 Plusdocs: Paturbink skaidres naudojant AI.
📂 Personal AI: Asmeninis AI Messenger.
📃 Jobed: Dirbtinio intelekto valdomas darbo aprašymo generatorius.
🤖 Mottle: Sukurk savo verslo pokalbių robotą.
🚗 AIMyRide: Paversk savo automobilį svajonių automobiliu naudojant AI.
🙋🏼♂️ Fine-Tuner: Sukurk AI agentą neprogramuojant.
👗 Silic: Prompt-To-Design technologija, skirta kurti ir užsisakyti drabužius.
💪 Shownotes: Apibendrina ir transkribuoja audio failus.
POŽIŪRIS
🤓 Technohumanizmas, arba kaip technologijos padaro mus žmogiškesniais
Paskaičius Reid Hoffman mintis ir pačiam jų pradeda daug suktis.
Nuolat kalbu apie technologijas ir bandau Jus supažindinti su jų daroma įtaka. Panarstykim abi puses: tiek optimistines, tiek baimės pilnas.
Kai technooptimistai naudojasi „ChatGPT“, jie mato „Star Trek“: ateitį, kurioje asmeninio pasitenkinimo galimybės yra tokios pat didelės, kaip ir pati visata. „ChatGPT“ kai kuriems žada pakeisti arba jau pakeitė informacijos paieškos, straipsnių kūrimo, programavimo ir kodo rašymo ar verslo planų kūrimo būdus.
Kiti mato tik didžiulį darbo vietų naikinimą, nes kūrybinius procesus, kurie kadaise priklausė žmonėms, perduodame mašinoms. Naudodami „ChatGPT“ jie mato „Black Mirror“: ateitį, kurioje technologinės naujovės pirmiausia yra skirtos žmonijai erzinti, žeminti, gąsdinti ir, svarbiausia, nužmoginti.
Technologijos yra tas dalykas, kuris mus įveiklina. Sukurtais įrankiais tampame nei mažiau žmonėmis, nei antžmogiais, nei postžmogiais. Mes tampame žmogiškesni.
Jei mokytojai naudotų „ChatGPT“, kad akimirksniu suasmenintų kiekvieno mokinio pamokų planus savo klasėje – ar tai nebūtų personalizavimas taupant laiko kaštus? Arba AI skatinami tyrimai, kurie padeda mums laiku ir saugiai panaudoti branduolių sintezės galią, kad būtų išvengta klimato kaitos padarinių, tai juk didžiulė pagalba!
Tai nereiškia, kad visos technologinės naujovės automatiškai duoda gerų rezultatų – toli gražu ne. Naujos technologijos gali sukurti naujų problemų arba paaštrinti senąsias (pavyzdžiui, prieš rasines mažumas), kurios yra jų mokymo duomenyse. O mes turėtume būti budrūs, stengdamiesi sušvelninti ir ištaisyti tokias problemas.
Jau šiandien esame technohumanistai - kai technologija mus visapusiškai įgalina nešdamasi savo iššūkius. Toliau ta sąsają tik kils, o mūsų atsakomybė yra pasitikti ir toliau kreipti ją kryptimi, kuri mums, kaip visuomenei, padėtų tapti žmogiškesniais.
MEME
Prisipilti vonią ir pamirkti su burbuliukais Vonios dienos proga rekomenduodamas,
Antanas
Fainas tas muzikos IQ, nors ir nuliūdino, kad rezultatas neperšoko 100 balų, nors buvo tikrai įdomi patirtis pasitikrinti :)