#011 🙊 5 triukai, kaip pasiruošti darbo pokalbiui
Kaip palikti puikų įspūdį darbo pokalbio metu, kokiems klausimams reikia pasiruošti prieš darbo interviu ir kaip atrodo tinkami namų darbai?
Labas!
Kurį laiką buvau atitrūkęs nuo naujienlaiškio, tad atsiprašau 😉 Buvo nemažai darbo, su Montonio pritraukėme 2.5 milijonų investiciją, o dar vasaros pagundos viliojo, festivaliai ir visa kita. Leisiu sau, kaip ir visus blogus įpročius, tiesiog nurašyti ant to juokingo pasiteisinimo:
“Juk vasara! :)”
Per paskutinį mėnesį teko turėti dešimtis interviu su žmonėmis, aplikuojančiais į skirtingas pozicijas Montonio. Šalia to, pasikalbėjus su HR'ais besinaudojančiais StartupCV, pavyko pastebėti tam tikrus atsikartojimus, kurie leidžia kandidatams išsiskirti iš pilkos masės ir nustebinus darbdavį tiesiog pasiimti poziciją sau.
Dažnas į darbo pokalbį eina kaip į monetos mėtymo čempionatą. Paeis arba ne. Po to, jei jau nepaeina, tai pasiteisinimai byra kaip po pasimatymo su patinkančiu žmogumi, kuriam nepatikai:
- Ai, mes tiesiog skirtingi. Kieno iniciatyva daugiau nesusitiksim? Tai mano mano, aišku, nelabai net ir patiko…
Nieko jūs neskirtingi, tiesiog nėra investuota į save ir nepadaryti namų darbai tinkamai.
Apskritai, kažkodėl gana įprasta norma tapo tai, kad namų darbais prieš darbo pokalbį yra laikoma tiesiog puslapį įmonės pasiskaityti, ką ji veikia.
20 min skiriama geru atveju, o 60% kandidatų net ir šito nepadaro.
Su tokiom pastangom neturėtų ir klausimų kilti, kodėl vietoje svajonių pozicijos jau kelinti metai yra stagnuojama ir nesimėgaujama savo darbu.
Pagal Shaan Puri, didžioji dauguma vertės yra sukuriama dar prieš pradedant interviu, pasiruošimo metu.
Ir tas pasiruošimas gali būti išskirtas į dvi kategorijas: savęs paruošimą ir pasiruošimą apie įmonę.
🏋🏻♂️Savęs paruošimas
Kai ateini į interviu, tau reikia būti pasiruošus atsakymus į tokius bendrinius klausimus:
1. Na, papasakok mums apie save
Šis klausimas girdimas ir visuose interviu, ir pasimatymuose ir tiesiog susitinkant su naujais žmonėmis.
Ir dėl nesuprantamos priežasties, arba tiesiog tinginystės, dauguma išgirdę jį nurausta ir pradeda veblent kažką apie tai, kur dirbo gyvenime ir kad mėgsta su draugais laisvalaikį leisti.
Bičiuli, prisėski ir skirk šiam klausimui bent valandą. Juk tu turi nuostabią istoriją, patyrimus, suvyk juos į trumpą norimą klausyti patirtį, kuri atskleistų, kas esi tu.
Interviu metu tu nori atrodyti, jog kalbi lyg prigautas, nors išmokęs patraukliai papasakoti apie save iškart parodysi ir pasitikėjimą, ir sklandumą.
Jei nežinai, kaip pradėti, tiesiog naudok tokį modelį:
Aš buvau/galvojau X, tuomet man nutiko Y, dėl to aš tapau/supratau/atradau Z ir dabar esu čia :).
Jei dar trūksta motyvacijos pagalvok: ar himną norėtum giedoti kaip Ąžuoliukų choras, ar bliauti kaip mūsų mylima ,,susijaudinau'' teta?
2. Papasakok istoriją, kada tu suklydai/ Kokios tavo stiprybės/silpybės, papasakok mums X ir t.t.
Šioje vietoje, negali pasiruošti visiems klausimams, kadangi nežinai, kurio iš jų būsi paklaustas.
Vietoje to, būk pasiruošęs tris istorijas - A,B ir C - tinkančias įvairioms situacijoms. Šiuo klausimu klausiantis žmogus tiesiog nori išgirsti istoriją, kuri iliustruotų, koks tu esi.
Tos pasiruoštos istorijos gali būti tokios:
A) Istorija, kai susitvarkei su netikėtu iššūkiu.
Ji reikalinga tam, kad parodytum, kaip moki tvarkytis su stresine ir nestandartine situacija.
Modeliavimas gali būt labai paprastas:
Mums ėjosi puikiai, tuomet netikėtai nutiko X, galvojom, kad bus šakės, bet laimei, suradau sprendimą Y ir tuomet atsidūrėme dar geresnėje situacijoje nei prieš tai.
Tai gali būti bet kokia situacija iš gyvenimo, kuri iliustruotų tavo kūrybiškumą ir sugebėjimą persiorientuoti. Jei yra šmaikščių elementų - jie visada pagyvina.
B) Istorija, kaip atradai naują galimybę
Visi planavo eiti keliu X, bet atradau ir pasiūliau galimybę Y
Nupiešk vaizdą, kad moki įdėti papildomų pastangų įmonės labui ir apginti savo poziciją, nebijai prisiimi atsakomybę ir atrandi nišas.
C) Istorija, kaip susitvarkei su iššūkiu komandoje/iššūkiu susijusiu su žmonėmis.
Ši istorija turi parodyti, kaip tvarkaisi su nesklandumais komandoje, duodi ar priimi grįžtamąjį ryšį.
🔬Pasiruošimas apie įmonę:
Kitas dalykas, ką nori padaryti, yra pasiruošti keletą dalykų apie pačią kompaniją, su kuria turi interviu.
1. Paruošk pristatymą ir nuomonę, ką įmonė daro gerai, o ką, tavo nuomone, blogai.
Išnagrinėk jų tinklapį bei produktus, pažiūrėk, ką jie daro gerai, o ką galbūt galėtų patobulinti. Daryk screenshotus, paruošk konkrečius pavyzdžius.
Tokių dalykų beveik niekas neruošia ir jei į interviu ateisi jau atnešdamas vertės bei pastebėjimų, tikrai paliksi puikų įspūdį.
Gali šį triuką naudot ir prieš interviu, siųsdamas savo CV. Tuomet siūlyčiau naudoti įrankį Loom, kuris lengvai ir paprastai leidžia kurti video, kaip komentuoji savo ekraną (šiuo atveju tai būtų įmonės puslapis).
O jei dar susisieksi su keliais įmonės esamais ar potencialiais klientais ir jų paklausinėsi apie produktą ir ko reikėtų, kad jie naudotų prekę ar paslaugą - darbas tavo, šventi ir tu ir įmonė!
Geriausias įrodymas, kad esi vertas pozicijos, yra darbo atlikimas dar prieš gaunant darbą.
2. Ar turi klausimų mums?
Šioje dalyje paslysti lengvą. Tu ką tik dvidešimt minučių jaudinaisi atsakinėdamas į klausimus, o dabar reikia kažko paklausti. Iš anksto pagooglinti klausimai "what to ask during the interview?" dabar skamba kvailokai.
Šioje vietoje tai yra tavo šansas stipriam uždarymui. Ir jį pradėti geriausia būtų su komplimentu, o nuo jo pereiti į rezultatus orientuotą klausimą:
Dar besidomėdamas apie jus mačiau, kad įmonė auga labai sparčiai ir rinkoje atrodote tikrai puikiai, lygiai taip pat ir daug gerų atsiliepimų girdėjau apie įmonės kultūrą. Interviu tą tik patvirtino, puiki atmosfera ir malonu bendrauti :)
Matau, kokio žmogaus ieškote ir norėčiau tikėti, kad esu tinkamas kandidatas. Tik prieš tai norėčiau paklausti, kaip įsivaizduojate: jei pasamdote savo idealų kandidatą, kokio tobulo rezultato iš jo tikėtumėtės, tarkime, po mėnesio / trijų mėnesių/metų? Ką tikitės, kad jis galėtų padaryti, jog sakytumėt, jog tai buvo puikus sprendimas?
Klausimas parodo, kad orientuojatės į rezultatus bei ilgalaikę perspektyvą ir esate pasiruošęs daug nuveikti. Tuo pačiu, taip priverčiate įvardinti kitą pusę, kokio jie tikisi kandidato ir taip susidarote vaizdą, kaip geriau pozicionuoti save.
Taip pat labai svarbu atsižvelgti į tai, kad tai būtų ne "ką aš iš jūsų gausiu?" tipo klausimai, o labiau "kokią vertę jums galiu įnešti?". Parodyk, kad esi komandos žaidėjas ir tikrai nori prisidėti prie įmonės augimo.
Svarbiausia - būk autentiškas ir paprastas.
Tiek daug turėjau interviu, kuriame žmonės bandė kažką primesti, atsakyti ne nuoširdžiai, bet teisingai. Ir tai tik rodė jų nepasiruošimą.
Stiprūs namų darbai ir pasiruošimas leis tau skambėti daug natūraliau, užtikrinčiau ir būti savimi.
O prieš aplikuodamas į bet kokį darbą, pabandyk sau užduoti tokį klausimą:
Jei turėtum 100 milijonų savo banko sąskaitoje, būtum apkeliavęs pasaulį kelis kartus, sukūręs nuostabią šeimą, ką veiktum kiekvieną dieną? Kitaip tariant, jei tavo materialūs lūkesčiai būtų išpildyti ir galėtum kasdien veikti ką panorėjęs, kokia veikla kasdien užsiimtum?
Pats skyriau nemažai laiko rasti atsakymui į šį klausimą. Mano kolegos taip pat. Ir užduodam šį klausimą kaip paskutinį savo kandidatams.
Priklausomai nuo atsakymo, prieš aplikuodamas į poziciją paklausk savęs: ar ši vieta padės man priartėti prie to atsakymo, ar ne?
Skanios vaflių dienos linkėdamas,
Antanas 🎈