#003 💡 43 kūrybinio augimo idėjos pagal Bruce Mau manifestą
Procesas svarbesnis už rezultatą. Kai esi vedamas rezultato, gali atsidurti tik ten, kur jau buvai. Jei esi vedamas proceso, gali nežinoti, kur eini, bet žinosi, kad nori būti ten, kur link eini.
Labas, bičiuli!
Šios savaitės veikalas skirtas šiek tiek sujudinti mintims ir pažvelgti į kūrybinį procesą iš kiek neįprastos perspektyvos. Kūrybinis procesas yra neatsiejama dalis siekiant geriausių rezultatų. O tinkamos mintys ir ypač tų minčių įžodinimas gali labai paspartinti proceso eigą.
🔎 Pats manifestą pirmą kartą atradau būdamas 15-os ir nuo to laiko bent kartą per metus perskaitau jį pasižymėdamas mintis, su kuriomis tuo laiku labiausiai tapatinausi bei taip pamatuoju, kas gi pasikeitė ir kur tai nuvedė?
📟 Trumpa istorija
Vėlyvais 90-aisiais, dizaineris iš Kanados vardu Bruce Mau, sudėjo savo idėjas, strategijas bei supratimus apie kūrybinį procesą į vieną A4 lapą ir jį pavadinęs ,,Incomplete Manifesto for Growth” paleido į pasaulį.
43 jo paruoštos idėjos ėmė sparčiai plisti dizaino industrijoje ir ne tik bei iki pat šiandien yra cituojamos įvairių entuziastų, kuriems manifestas paliko gilų įspūdį.
📌 Įdomus faktas: šio manifesto oficiali versija buvo pašalinta iš Brisiaus svetainės ir šiandien galima rasti tik nuotrupas iš kitų portalų bei svarstyti, kodėl Bruce Mau nusprendė susigrąžinti paleistas idėjas.
🎯 Bruce Mau - nepilnas kūrybinio augimo manifestas:
1. Leisk įvykiams keisti Tave. Tu pats turi norėti augti. Augimas nėra savaiminis. Jį reikia skatinti, juo reikia gyventi. Būtinos augimo sąlygos: atvirumas išoriniams įvykiams ir noras keistis jų įtakoje.
2. Pamiršk apie tai kas yra gerai. Kas gerai – tai žinomas matavimo vienetas. Gerai yra tai, su kuo visi sutinka. Augimas nebūtinai yra ,,gerai”. Augimas yra tyrinėjimas, leidžiantis žvilgtelti į paslėptus kampus – ten rezultatas gali būti bet koks. Kuo ilgiau laikysiesi prie ,,gerai”, tuo sunkiau bus pasiekti tikrą kūrybinį augimą.
3. Procesas svarbesnis už rezultatą. Kai esi vedamas rezultato, gali atsidurti tik ten, kur jau buvai. Jei esi vedamas proceso, gali nežinoti, kur eini, bet žinosi, kad nori ten būti.
4. Mylėk savo eksperimentus (kaip mylėtum negražų kūdikį). Džiaugsmas – tai augimo variklis. Išnaudok laisvę vertindamas savo darbus kaip gražius eksperimentus, modelius, malonius bandymus ir klaidas. Galvok ilgalaike perspektyva ir leisk sau patirti nesėkmių džiaugsmą kiekvieną dieną.
5. Eik gilyn. Kuo giliau ieškosi, tuo daugiau šansų, jog rasi ką nors vertingo.
6. Kolekcionuok atsitiktinumus. Neteisingas atsakymas – tai teisingas atsakymas į kitą klausimą. Rink neteisingus atsakymus kaip dalį proceso. Klausk kitaip.
7. Mokykis. Tavo darbo erdvė – tai tikroji mokymosi vieta. Naudok darbo erdvę kaip pasiteisinimą mokymuisi. Visi nuo to tik laimės.
8. Klaidžiok. Leisk sau grybauti be tikslo. Naršyk alternatyvas. Atmesk sveiką logiką. Atidėk kritiką vėlesniam laikui.
9. Pradėk nuo bet ko. John Cage sako, kad mus į kūrybinį paralyžių dažniausiai veda pradžios būtinumas. Jo patarimas - pradėk nuo bet ko.
10. Kiekvienas yra lyderis. Kai augimas prasideda, neribok jo. Mokykis sekti, kai tai prasminga. Pabandyk leisti būti lyderiu bet kam.
11. Kolekcionuok idėjas. Keisk jų panaudojimo būdus. Kad idėjos sėkmingai gyvuotų, joms reikia dinamiškos, dosnios aplinkos. Kita vertus, kritinis žvilgsnis jų panaudojimo būdams atneša naudos. Kurk kokybišką idėjų ir jų panaudojimo būdų santykį.
12. Nesustok. Rinkos dėsniai turi tendenciją stiprinti pasiekimus. Priešinkis tam. Leisk nesėkmėms ir atsinaujinimui tapti Tavo kasdienybės dalimi.
13. Neskubėk. Atsiribok nuo standartinių laiko rėmų ir Tau atsivers netikėtos galimybės, apie kurias net nesvajojai.
14. Nebijok pasirodyti nemadingu. Siekis būti madingu – tai ne kas kita, kaip baimė su juodu smokingu. Išsilaisvinkite nuo šių rėmų.
15. Uždavinėk kvailus klausimus. Kūrybinis augimas yra varomas nežinojimu ir susidomėjimu. Vertink atsakymą, o ne klausimą. Įsivaizduok, kad visą gyvenimą mokaisi kaip kūdikis.
16. Bendradarbiauk. Žmonės dirbant kartu neišvengiamai kyla konfliktai, trintis, rungtyniavimas, azartas ir taip yra išsilaisvinamas milžiniškas kūrybinis potencialas.
17. ______. Šis punktas sąmoningai paliktas tuščias. Lygiai taip pat palik vietos idėjoms, kurios dar tik ateis.
18. Dirbk iki išnaktų. Keisti dalykai nutinka, kai nueini per toli, panyri į darbą, mirtinai pavargsti ir ilgam atitrūksti nuo išorinio pasaulio.
19. Ieškok metaforų. Kiekvienas objektas gali įkūnyti savyje kai ką daugiau nei mes įpratę jame matyti. Pažaisk su tuo.
20. Rizikuok atsargiai. Laikas - nepertraukiamas. Dabartis – tai vakardienos kūdikis ir rytojaus tėvas. Darbas, kurį atlieki šiandien kuria tavo ateities pamatus.
21. Kartokis. Jeigu tau tai patinka, padaryk tai dar kartą. Jei nepatinka – tuo labiau.
22. Kurk savo asmeninius įrankius. Eksperimentavimas jungiant skirtingus įrankius leis sukurti unikalius dalykus. Net ir patys paprasčiausi įrankiai, kuriuos turi tiktai Tu, leis atrasti naujus tyrinėjimo būdus. Prisimink, jog įrankiai įgalina mūsų galimybes, dėl to net ir mažiausias įrankis gali leisti pasiekti didelį pokytį.
23. Lipk kitiems ant pečių. Naudojimasis pirmtakų atradimai leis Tau nueiti toliau. O ir vaizdas nuo svetimų pečių geresnis.
24. Neužstrik kompiuterinėse programose. Problema ta, jog tas pačias programas turi dauguma.
25. Netvarkyk savo stalo. Galbūt ryte ant jo surasi kažką, ko nepastebėjai vakare.
26. Nesivaikyk apdovanojimų. Tai Tau ne į sveikatą.
27. Skaityk tik nelyginius puslapius. Taip elgėsi Marshall McLuhan. Mažindamas perteklinės informacijos kiekį paliksi vietos netikėtiems ,,makaronams”.
28. Kurk naujus žodžius. Plėsk savo žodyną. Naujos aplinkybės reikalauja naujų mąstymo būdų. Naujas mąstymas reikalauja naujų išraiškos formų. Naujos išraiškos formos gimdo naujas aplinkybes.
29. Mąstyk savo galva. Primiršk technologijas. Kūrybiškumas neturi būti priklausomas nuo prietaisų.
30. Organizacija = laisvė. Tikros inovacijos dizaine ar bet kurioje kitoje srityje vyksta tam tikrame kontekste. Šis kontekstas dažniausiai yra kažkokia bendrai valdomos organizacijos forma. Pasak Leonard Cohem, skirtumai tarp „kūrybininkų“ ir „vadovybės“ yra ne kas kita kaip pasenęs mitas.
31. Nesiskolink. Finansinė kontrolė – kūrybinės laisvės sąlyga. Finansai – tai žinoma ne raketų mokslas, bet daugelis patyrė fiasko bandydami įsisavinti šią discipliną.
32. Klausykite atidžiai. Kiekvienas žmogus, patekęs į mūsų aplinką, su savimi atsineša pasaulį, keistesnį ir sudėtingesnį už bet kurį, kurį tikėtumėmės kada nors įsivaizduoti. Klausydami jų subtilių detalių, poreikių, norų ar ambicijų, mes sujungiame jų pasaulį su savu. Nei viena, nei kita pusė niekada nebus tokia pati.
33. Leiskis į išvykas. Pasaulyje nutinka kur kas daugiau įvykių, negu sugeba apžioti Internetas ar televizija, ar net pati tobuliausia, interaktyvi, dinamiškai atnaujinama, orientuojama, supergrafinė realaus laiko sistema.
34. Greičiau darykite klaidas. Tai ne mano idėja. Rodos ją pasiskolinau iš Andy Grove.
35. Kopijuok. To nereikia gėdytis. Pasistenk imituoti kuo tiksliau. Tiksliai to padaryti visvien nepavyks, o skirtumas gali būti nepaprastai unikalus. (Antano pastaba: daugiau apie tai gali paskaityti nuotabioje knygutėje ,,Vok kaip menininkas” )
36. Improvizuok. Jei pamiršti žodį, sugalvok tam alternatyvą. Galbūt net ir ne žodinę.
37. Mušk, tempk, lenk, laužyk, daužyk.
38. Rauskis senose spintose. Visišką laisvę galima pasiekti tik išsilaisvinus nuo technologinių dogmų. Dažnai prarandame puikias galimybes, nes atsisakome senų instrumentų. Pabandyk panaudoti naujovių išstumtus įrankius: galimas daiktas, kad jų potencialas dar iki galo neatrastas.
39. Naudok kavos pertraukėles, važinėk taksi, eik pasivaikščioti. Labai dažnai kūrybinis augimas vyksta ne įtemptų apmąstymo procesų metu, bet tarpuose tarp jų. Kartą man teko lankytis kitokioje konferencijoje mokslo ir meno temomis. Ten buvo visa, kas įprastai būna konferencijose – dalyvių sutikimas, priėmimai, pietūs, pokalbiai, bet nebuvo pačios konferencijos. Renginys turėjo didelį atgarsį ir sąlygojo daugybės bendrų projektų atsiradimą.
40. Venk gardų. Verčiau šok per tvorą. Disciplinos sienos ir reguliuojančios sistemos – tai bandymas atšaldyti kūrybinės kasdienybės gyvybę. Dažnai tai yra visiškai suprantamos pastangos organizuoti kompleksiniu ir sudėtingus procesus.
41. Juokis. Žmonės, kurie patenka į mūsų studiją, atkreipia dėmesį, kiek daug mes juokiamės. Aš tai pasižymėjau ir dabar naudoju lyg nuotaikų barometrą, kiek patogiai jaučiamės atsiskleisdami kolektyve.
42. Prisimink. Augimas galimas tik kaip istorijos produktas. Be prisiminimo, inovacija yra tiesiog naujovė. Istorija duoda augimui kryptį. Bet atmintis niekada nebūna tobula. Prisiminimas yra iškreiptas praėjusio įvykio atvaizdas. Tai ir priverčia mus suvokti jo, kaip praeities, o ne dabarties, kokybę. Mes kai ką praleidžiame, o kai ką prisigalvojam, kiekvienas prisiminimas – tai kažkas naujo, todėl turi savyje milžinišką potencialą.
43. Valdžia – žmonėms. Žaidimas gali vykti tik tada, kai žmonės jaučia, kad patys kontroliuoja savo gyvenimą. Turime būti laisvi.
📜 Nori originalaus manifesto paleisto 1998 metais ir darbinio failo, kuriame pats galėtum braukyti labiausiai patikusias mintis?
📩 Parašyk, atsiųsiu! 😉